Endast 6 procent av tonåringar bär reflex

Risken att bli påkörd och dödad som fotgängare är tre gånger högre i mörker än i dagsljus. Transportstyrelsens statistik visar att 40 procent av fotgängare som skadas eller omkommer i kollisioner gör det mellan november och februari. De flesta dödsolyckor sker när det är mörkt – ofta i tätbebyggda områden med god belysning, där bilister ändå har svårt att upptäcka fotgängare.


Enligt M Sverige bär i snitt endast åtta av hundra gångtrafikanter reflexer, av barn upp till tolv år bär 23 procent reflex. Sämst användning är bland tonåringar där reflexanvändningen endast är sex procent.

– Att bära reflex eller reflexkläder är ett enkelt men kraftfullt sätt att minska risken för olyckor. Vi vuxna har ett särskilt ansvar att våra barn och ungdomar också bär reflex. Ett tips kan vara att alltid ha några extra reflexer med sig, så att man kan ge bort om man passerar personer som saknar. Det brukar vara uppskattat, de flesta vill ändå synas, men har kanske glömt bort att ta på sig reflex, säger Erika Olsson, skadeförebyggare på Folksam.

En bra reflex gör att en fotgängare syns på upp till 125 meters håll för en bil med halvljus, och hela 450 meter med helljus. Utan reflex och med mörka kläder syns man först vid 20-30 meter när man möter en bil med halvljus – vilket ger bilföraren i stort sett ingen tid alls att reagera på. Vid 50 km/h är stoppsträckan cirka 35 meter på torrt väglag – vid halt väglag kan stoppsträckan bli flera gånger längre.

Reflexer är en färskvara

– Kontrollera att reflexerna från förra året fortfarande reflekterar ljuset bra innan du börjar använda dem. Det kan du göra med reflextestet, lys med en ficklampa eller med mobillampan mot reflexen på en mörk plats på några meters håll. Om reflexen fortfarande reflekterar ljuset bra kan du använda den. Är du osäker på vad som är bra och vad som är dåligt, håll upp en ny reflex bredvid när du testar. Då ser du tydligt skillnaden om den gamla reflexen har gjort sitt, avslutar Erika Olsson.

Folksams tips och råd om reflexer

  • Använd alltid reflexer i trafiken – även i tätbebyggda områden med gatubelysning
  • Välj hängande prismareflexer eftersom de syns bäst och se till att de är CE-märkta
  • Placera reflexerna långt ner på armar och ben där rörelserna gör dem mer synliga
  • Reflexkläder är ett smart sätt att alltid ha synligheten med sig
  • Kom ihåg djuren - använd reflexhalsband, reflexväst eller liknande
  • Byt ut gamla reflexer eftersom de slits och tappar effekt över tid

Så fungerar reflexer

När en bra reflex träffas av ljuset från en bils strålkastare i mörker eller vid dålig sikt, reflekterar den ljuset tillbaka. Det sker eftersom reflexen återspeglar det kraftiga ljusskenet från strålkastaren.

Här kan du läsa mer om Folksams skadeförebyggare, Erika Olsson.